Kojec dla dziecka. Jak wybrać odpowiedni?

Kiedy dziecko zaczyna raczkować, a potem wstawać, przychodzi pora na zapewnienie mu bezpieczeństwa, także podczas przebywania w domu. Ciekawski maluch, pozostawiony bez nadzoru choćby tylko na chwilę, w ułamku sekundy może zrobić sobie krzywdę. Oprócz zamontowania zabezpieczeń na szafkach i w kontaktach, warto pomyśleć o stworzeniu dziecku bezpiecznego miejsca do zabawy.

    Jak zapewnić dziecku bezpieczną zabawę?

  Z pomocą przychodzi kojec, stwarzając ogrodzoną przestrzeń do zabawy. To miejsce w pełni przyjazne dziecku. Sprawia, że maluch w ferworze zabawy nie przemieści się tam, gdzie nie powinien. Jeśli przestrzeń wewnątrz kojca jest odpowiednio zagospodarowana (ulubione zabawki i przytulanki dziecka, karuzela na poręczy, uchwyty do wstawania itp.), malec nie odczuje dyskomfortu, związanego z ograniczeniem swobody. Przy okazji przebywania w kojcu dziecko uczy się także samodzielności i pozostawania przez jakiś czas bez mamy w zasięgu wzroku (np. gdy trzeba ugotować obiad, czy skorzystać z toalety). Niemniej jednak, przynajmniej początkowo, warto utrzymywać z malcem ciągły kontakt głosowy, zapewniając o tym, że rodzic jest w pobliżu. Kojec  dla dziecka powinien bowiem budzić wyłącznie pozytywne skojarzenia.

    Kojec – jaki będzie najlepszy?

  Wybór odpowiedniego kojca uzależniony jest od kilku czynników, mianowicie osobistych preferencji, jeśli chodzi o design, jak również ilości miejsca, przeznaczonego na ustawienie kojca. Mówiąc pokrótce kojce dzielą się na te, wykonane z tworzywa sztucznego, z bokami z siateczki, i drewniane ze szczebelkami. Można kupić je w kilku rozmiarach. O ile pozwala na to metraż pomieszczenia, lepszym rozwiązaniem będzie kojec o większych wymiarach, który zapewni dziecku swobodę i przestrzeń.

  Kojec drewniany to propozycja dla wielbicieli klasycznego designu. Niewątpliwie ma on swój urok. Szczebelki wspomagają naukę wstawania. Minusem może być z kolei to, że rama takiego kojca jest twarda, a więc maluch może się o nią uderzyć.

  Kojec z tworzywa sztucznego ma natomiast zabezpieczenie w postaci siateczki. Dobrze, jeżeli jest to siateczka bez nadruków, aby dziecko miało możliwość obserwacji otoczenia. Dodatkowymi akcesoriami są uchwyty do wstawania, które mocuje się na poręczy. Rama kojca, obita miękkim materiałem, sprawia, że dziecko nie odczuje boleśnie zderzenia z nią. Siateczka jednak może nieco utrudniać naukę wstawania, dopóki malec nie zacznie dosięgać do uchwytów. Rozwiązaniem może być zamontowanie uchwytów o różnej długości.

  Kojec – duży czy mały, drewniany czy taki z siateczką – przede wszystkim ma zapewniać dziecku bezpieczną zabawę. Warto jednak przyjrzeć się niuansom, którymi kojce się różnią, aby zapewnić maluchowi maksimum komfortu.