Jaką rolę odgrywają w życiu dziecka przytulanki?

Zdecydowana większość dzieci ma swojego pluszowego przyjaciela, który stanowi kompana do zabawy, towarzyszy podczas wykonywania różnych czynności dnia codziennego, uczęszcza wspólnie do żłobka czy przedszkola.

Do wyboru są też przeróżne przytulanki dla niemowląt, po które warto sięgać, bo płynie z tego wiele korzyści dla maluszka. Nie zawsze muszą mieć postać misia czy lalki. Przytulanką może być nawet pieluszka tetrowa czy kocyk.

Dlaczego dziecko potrzebuje przytulanki?

Kilkumiesięczne dzieci zdają sobie już sprawę z tego, że są odrębnymi istotami, pojawia się też coraz większa ciekawość świata, dynamiczny rozwój fizyczny, Dziecko zaczyna się coraz bardziej usamodzielniać i pomimo tego, że matka jest dla niego kimś niezbędnym, to potrzebuje też czegoś więcej. Świetnie sprawdza się wobec tego przytulanka, czyli pierwszy przyjaciel maluszka. Można się do niego przytulić, poszukać pocieszenia i wsparcia. Przytulanka daje poczucie bezpieczeństwa, jest przesiąknięta znajomymi zapachami. Jeśli mamy nie będzie w pobliżu, to jej substytutem staje się właśnie przytulanka. Z pluszakiem dziecku łatwiej uporać się ze stresem, rozładować emocje, dodaje też odwagi w trudnych sytuacjach i pomaga odnaleźć się w nowych.

Przytulanka staje się dla dziecka niezwykle cennym towarzyszem, który dodaje otuchy, odgania smutki i lęki, nie krytykuje, nie ocenia. Z czasem dziecko zaczyna też wchodzić w interakcje z maskotką, komunikować się z nią, odgrywać różne scenki, wcielać się w role. Dzieci mają zwykle problem z wyrażaniem swoich emocji, a tłumienie ich nie jest dobre. Przy swojej ukochanej przytulance dziecko może być w pełni sobą, podzielić się swoimi najskrytszymi sekretami. Daje ona poczucie stabilności. Przytulanka staje się wspaniałym kompanem zabaw, zawsze gotowym do eksplorowania otoczenia i na nowe przygody. Zabawa maskotką pobudza wyobraźnię i uczy empatii. Rozwijają się różne umiejętności, dlatego trudno wyobrazić sobie dziecko niemające ulubionej przytulanki. Jest to przyjaciel do drzemki, na dobre na złe, którym dziecko się opiekuje.