Jak wybrać grę edukacyjną dla dziecka?

Dobrze dobrana gra lub zabawka może stać się dla dziecka początkiem wielkiej przygody z nauką. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze gry?

Bezpieczeństwo to podstawa!

Zabawki i gry edukacyjne powinny być przede wszystkim bezpieczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, dla których drobne przedmioty mogą się stać wielkim zagrożeniem. Warto zatem dobierać zabawki do wieku dziecka, zwłaszcza te, w których najważniejsze jest dopasowanie do siebie poszczególnych elementów lub złożenie obrazka.

Gra musi rozwijać zainteresowania!

Aby gry mające wspierać edukację zachęciły dziecko do nauki, muszą być przede wszystkim ciekawe. Łatwo można to osiągnąć w grach komputerowych, tworzonych z myślą o starszych dzieciach. Tu ciekawa szata graficzna robi swoje, kusi też możliwość pobijania kolejnych rekordów.
A co z grami tradycyjnymi? I tu nie brak ciekawych rozwiązań. Dobrze sprawdzają się różnego rodzaju turnieje, które pozwalają wspólnie bawić się kilku osobom.

Mali naukowcy

W sklepach z grami i zabawkami edukacyjnymi można znaleźć wiele propozycji dla tych dzieci, które już mają konkretne zainteresowania. Zestaw pozwalający na przeprowadzanie eksperymentów naukowych w domu, zabawka dla przyszłego archeologa czy lekarza – oto wybrane propozycje dla rodziców nieco starszych dzieci. Takie zabawki mogą pomagać w rozwijaniu pasji, a inwestycja w nie może się okazać najlepsza inwestycją w przyszłość dziecka. Co najważniejsze, zabawki tego typu zachęcają do poszerzania wiedzy i sprawiają, że nauka staje się przyjemnością.