Długopisy ścieralne – dla kogo?

Obdarowanie pociechy ciekawymi akcesoriami szkolnymi sprawi, że będzie się ono dużo chętniej zajmowało nauką. Bez wątpienia jednym z lepszych akcesoriów są cieszące się ogromną popularnością wśród dzieci długopisy ścieralne. Co warto wiedzieć na ich temat?

20 lat z długopisami ścieralnymi

Chociaż tego rodzaju długopisy dla większości rodziców wydawać się mogą nowością, to nie jest to prawda. Długopisy ścieralne (https://www.zabawkiiszkola.pl/dlugopisy-scieralne) oferowane przez różnych producentów znajdują się na rynku od blisko 20 lat! Jednak dopiero w ostatnich latach cieszą się one coraz większym zainteresowaniem wśród rodziców i uczniów

Nie zmienia to faktu, że nowoczesne długopisy, które mogą być zmazane za pomocą dołączonej do nich gumki, to dla dzieci obowiązkowy element wyposażenia szkolnego piórnika. Korzystanie z tego rodzaju długopisu niesie ze sobą przynajmniej kilka pozytywnych efektów. Jakie są najważniejsze z nich?

Dlaczego warto postawić na ścieralne długopisy

Przede wszystkim decydując się na obdarowanie pociechy tego rodzaju długopisem można mieć pewność, że proces nauki będzie dla niego znacznie przyjemniejszym doświadczeniem.

Inną i niemniej istotną zaletą jest możliwość utrzymania zeszytu w czystości. Nikt nie ma wątpliwości, że dla dzieci estetyczny zeszyt ma bardzo duże znaczenie!

Działanie długopisu

Chociaż mogłoby się wydawać, że ścieralny tusz znika z kartki papieru, to nie jest to prawda. W rzeczywistości raz nałożony na papier tusz wnika w jego strukturę i nie może być usunięty. Tak więc w jaki sposób znika?

W wyniku wysokiej temperatury, która pojawia się w trakcie tarcia gumki o kartkę papieru. Gdy temperatura wzrasta do około 60 stopni Celsjusza, znajdujący się w tuszu aktywator koloru odłącza się od pigmentu, czego efektem jest zanik barwy.

Co ciekawe proces ten może zostać odwrócony. W tym celu znajdujący się na kartce papieru tusz musi zostać odpowiednio schłodzony. Aktywator koloru połączy się z pigmentem ponownie, gdy temperatura spadnie do około – 10 stopni Celsjusza. W przypadku części tuszy temperatura musi być obniżona do – 20 stopni.