Zadbaj o dobre karmienie swojego malucha

Nie każda mama może pozwolić sobie na długotrwałe karmienie piersią. Naturalne karmienie, choć uważane za najlepsze, nie zawsze jest wskazane. Wiele chorób zarówno wrodzonych, jak i nabytych może stać się przeciwwskazaniem do podawania naturalnego pokarmu.

BUTELKA, NIEKAPEK, SMOCZEK
Opisana powyżej sytuacja to niejednorazowy wybryk natury. Wiele mam boryka się z problemem niemożności karmienia. W tym przypadku z pomocą przychodzą butelki do karmienia. Wybór akcesoriów do karmienia może przyprawić o ból głowy, dlatego warto już wcześniej zapoznać się ofertą.

KRYTERIA WYBORU
Szeroko zakrojone kampanie społeczne sprawiły, że aktualnie wszystkie dziecięce akcesoria spełniają odpowiednie normy i atesty. Pierwsza butelka noworodka lub niemowlęcia może być zarówno szklana, jak i plastikowa (należy wymieniać ją co 2- 3 miesiące). Jej pojemność nie jest ściśle określona, ale 300 ml to maksymalna objętość, którą wypije na jeden raz 3- 4 miesięczne niemowlę. W kolejnych miesiącach życia dziecka, postawić można na pojemności o wiele większe.

Butelki do karmienia to nie tylko same pojemniki na ciecz. Nie mniej ważną rolę pełnią smoczki. Zbyt miękki lub zbyt twardy spowoduje zmiany w uzębieniu młodego człowieka. W przypadku niemożności określenia odpowiedniej twardości smoczka, dziecko powinno być szczególnie obserwowane podczas karmienia.

Karmienie butelką, podobnie jak karmienie piersią, buduje więź pomiędzy matką, a dzieckiem. Niesłabnące głosy krytyki dotyczące podawania mieszanek modyfikowanych nie powinny w żaden sposób wpływać na decyzję matek. Karmienie piersią pomimo, że zalecane, nie zawsze jest możliwe. Każdy przypadek należy rozważyć opierając się na posiadanej wiedzy i informacjach przekazanych przez matkę.