Klocki magnetyczne dla dorosłych czy dla dzieci?

Klocki magnetyczne edukują dzieci, a dorosłym pomagają np. w odpoczynku i skoncentrowaniu się na tworzeniu zamiast myśleniu o przykrościach z minionych wydarzeń. Konstrukcje, jakie można wykonać za pomocą kilku zestawów takich klocków, potrafią być dziełami sztuki. Warto zaangażować do tej zabawy również młodzież, gdyż małe dzieci same chętnie po nie sięgną, ich nie trzeba namawiać.

Jak klocki magnetyczne potrafią zastąpić telefon?

Oczywiście magnetyczne klocki nie zastąpią telefonu, jeśli chodzi o jego funkcje, jakie ma wbudowane. Nie zadzwoni się nimi ani nie napisze sms. Nie zastąpią one również żadnych aplikacji zainstalowanych w komórce. Chodzi tu raczej o to, aby zainteresowana młodzież i dzieci konstruowaniem, zapomniały o istnieniu w danej chwili ich smart fonów.

Wykorzystanie do tego celu klocków magnetycznych może przynieść zadowalające rezultaty. Konstruowanie potrafi być bardzo inspirujące, a jeżeli tata, mama i nastolatek będą wspólnie budować przeróżne konstrukcje, przyjdzie to z korzyścią dla wszystkich.

Kiedy stosuje się magnetyczne klocki u dorosłych?

Możemy sami bawić się takimi klockami, aby się odstresować, wyciszyć. Za tym idzie powrót do dobrego nastroju. Tworząc budowle przestrzenne razem z innymi domownikami, zacieśniamy wspólną więź, ucząc się przebywania ze sobą w zgodzie i wspólnej pracy.

Jest również inny aspekt, który przemawia za sięganiem po ten rodzaj rozrywki. Mianowicie to bardzo dobra forma rehabilitacji dla osób po kontuzjach rąk, wypadkach, wylewach krwi do mózgu itp. Zabawa takimi klockami zwiększa manualność dłoni i palców, a to wpływa rozwojowo na komórki mózgowe oraz na wyciszenie się, które pomaga szybciej wracać do zdrowia i sprawności fizycznej.

Rodzaje klocków z wykorzystaniem magnesów?

Mamy trzy rodzaje takich klocków:
– przestrzenne,
– płaskie,
– neodymowe.

Klocki, które łączą się ze sobą dzięki magnesom, mogą tworzyć konstrukcje przestrzenne oraz być układankami płaskimi. Przybierają również formę klocków neodymowych. Klocki przestrzenne to zazwyczaj kolorowe patyczki z wbudowanymi magnesami przy ich końcach.

Dzięki temu łączą się one ze sobą i tworzą przeróżne przestrzenne figury geometryczne (domki, zwierzątka i inne przedmioty przestrzenne). Wszystko dzieje się według wyobraźni i kreatywności budującego. Można również budować według załączonej instrukcji, w której są podane konkretne propozycje budowlane.

Płaskie układanki z magnesem to zazwyczaj konkretne przedmioty obrazkowe, które doczepia się do metalowej tablicy, tworząc historyjkę. Może to być zabawka w postaci układanki, mającej na celu np. ćwiczenie umiejętności łączenia konkretnych części ze sobą (np. garderoby, wyposażanie domu, ogródka itp.).

Dla kogo klocki neodymowe?

Metalowe kuleczki, które mają w sobie magnes, łączą się z sobą poprzez dotyk i mocno się siebie trzymają. Aby się rozdzieliły, trzeba je rozerwać silniejszym pociągnięciem. Z tego powodu budowane konstrukcje pełne (w 3D) również dają zajęcie palcom, a głowie pomagają odpocząć i wyciszyć zmysły.

Zazwyczaj klocki neodymowe to maleńkie kuleczki, dlatego takimi klockami mogą bawić się wyłącznie osoby dorosłe i młodzież oraz dzieci, które już niczego nie wkładają do ust, nosa, czy uszu, itp. Zbyt małe dzieci mogą zrobić sobie krzywdę, połykając kuleczki, dławiąc się nimi lub zamykać kanaliki słuchowe i nosowe, grożące powikłaniami lub nawet śmiercią poprzez uduszenie.