Wózek dziecięcy – od niemowlaka do przedszkolaka

Wózki dziecięce to podstawowy środek transportu małego człowieka od dnia jego narodzin, aż po ukończenie nawet 3 roku życia. Jednakże z góry wiadomo, że na każdym etapie życia, dziecko będzie potrzebowało czegoś innego. Podążając w krok za tą myślą, musimy liczyć się z tym, żeby wybrać wózek, który sprosta nie tylko wymaganiom naszym, ale przede wszystkim samego dziecka.

W pierwszym okresie życia dziecko przede wszystkim leży. Leży śpiąc, leży bawiąc się i próbując gaworzyć. Co za tym idzie, nie możemy pewnych etapów przeskoczyć, darując dziecku na starcie wózek spacerowy, gdyż nie zaspokoi on potrzeb dziecka. Wnioskując, na samym początku należy zaopatrzyć się w głęboki wózek lub gondolę, którą można stabilnie zamontować na stelażu.

Z chwilą gdy dziecko zaczyna siadać samodzielnie, nie przesypia już większej części dnia, można przesadzić je do wózka dziecięcego, jakim sa tzw. spacerówki. Dobrze jest przy jej wyborze zorientować się, jakie możliwości regulacji posiada. Ważne by można było swobodnie w zależności od chwili ułożyć zarówno oparcie, jak i podnóżek. Dziecko bowiem wciąż potrzebuje snu, zatem nadarzyć może się nam sytuacja, kiedy zaśnie ono w trakcie spaceru. Jeżeli tak się stanie, dla zwiększenia wygody dziecka oraz zminimalizowania późniejszych wad postawy, należy zmienić ustawienia spacerówki z trybu siedzącego w leżący. To właśnie ułatwić ma funkcja regulacji.

Jednakże wózek spacerowy jest jednocześnie wózkiem o sporych gabarytach. Co za tym idzie, nie jest tak zwrotny jak popularna „parasolka”. Również, co zresztą logiczne, jest znacznie cięższy, co może nieco utrudniać życie w przypadku zamieszkiwania w bloku bez windy. Dodatkowo wózki dziecięce typu „parasolki” zapewniają dziecku nieco więcej przestrzeni na wykonywanie rozmaitych ruchów.

Na szczęście producenci wózków rozwiązali problem konieczności ciągłej zmiany sprzętu. Możemy od razu zainwestować w wózek, który będzie rosnąć wraz z dzieckiem. Dzięki temu zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale również czas, który należałoby poświęcić za każdym razem na zakup nowego wózka.