kolorowanka logopedyczna1

Kolorowanki logopedyczne – skuteczna pomoc w pracy z dziećmi

Coraz więcej dzieci ma problemy z poprawną wymową, prawidłowym rozpoznawaniem dźwięków oraz szeroko pojętą komunikacją. Rodzice, którzy rozpoznają u swojego dziecka takie problemy, kierują swe kroki do specjalisty logopedy. Oczywiście jest to najlepszy wybór, jednak może okazać się, że mimo intensywnej pracy na sesjach terapeutycznych, nie następuje poprawa w mowie dziecka. Dodatkowo, pociecha niechętnie współpracuje z rodzicami w domu, znudzona monotonnymi ćwiczeniami. W takiej sytuacji, dobrym wyborem będą kolorowanki logopedyczne, które poprzez zabawę, ćwiczą funkcję mowy u dziecka.

Kto może kupić kolorowanki logopedyczne?

Każdy! Ta pomoc edukacyjna przydatna będzie zarówno dla nauczycieli, terapeutów, ale również dla rodziców. Kolorowanki logopedyczne dedykowane są dzieciom, które mają problemy z prawidłową wymową głosek oraz całych wyrazów. Nie oznacza to jednak, że nie znajdą one swojego zastosowania wśród dzieci, które nie mają stwierdzonych problemów logopedycznych. Najmłodsi, którzy nie mają problemów z wymową, dzięki kolorowankom będą wzmacniać swoje umiejętności oraz je rozbudowywać. Ta pomoc edukacyjna sprawdzi się również w nauce dziecka jego pierwszych głosek. Kolorowanki, do kupienia np. w eduksiegarnia.pl,  bogate są w ilustracje, wierszyki oraz ćwiczenia, które będą atrakcyjne dla najmłodszych. Kolorowa i wesoła forma sprawia, że dziecko nie odczuwa nauki jako nieprzyjemnego obowiązku. 

Jak pomagają kolorowanki logopedyczne?

Przede wszystkim, rozwijają znajomość głosek, ich poprawnej wymowy oraz późniejszej syntezy w całe wyrazy. Dodatkowo, kolorowanki pozwalają na poszerzenie swojego słownictwa, poznawanie kolorów, zwierzątek itp. Ćwiczenia, ze stopniowanym poziomem trudności, pozwalają dziecku na tworzenie coraz dłuższych oraz bardziej złożonych zdań. Kolorowanki wspomagają również najmłodszych w nauce czytania, dopasowywania podpisów do odpowiednich obrazków oraz stosowania w swoich wypowiedziach poprawnych form gramatycznych.

Jakie obszary, oprócz wymowy, rozwijają jeszcze kolorowanki logopedyczne?

Z oczywistych względów, pierwszą nasuwającą się myślą jest ta, że kolorowanki wspierają jedynie rozwój mowy. Nic bardziej mylnego! Zeszyt zawierający różne ćwiczenia, wspomaga również funkcję grafomotoryczne u dziecka. Jest to bardzo istotne w późniejszej nauce pisania. Ćwiczenia motoryki małej sprawiają, że dzieciom łatwiej przychodzi trzymanie narzędzia pisarskiego, zachowanie kształtu liter oraz utrzymanie odpowiedniego napięcia mięśniowego rąk. Dodatkowo, najmłodsi kształtują swoją ciekawość świata, poprzez poznawanie nowych zagadnień. W zeszytach pojawiają się również pytania do obrazków, które ćwiczą umiejętność poprawnej analizy treści i późniejszego czytania ze zrozumieniem. Dzięki ciekawym ćwiczeniom, najmłodsi mogą również rozwijać swoją pamięć.

kolorowanka logopedyczna1

Czy rodzic będzie umiał pracować z kolorowankami logopedycznymi?

Oczywiście. Zeszyty ćwiczeń zostały napisane w taki sposób, aby rodzic potrafił je wykorzystać w pracy z dzieckiem w domu. Najczęściej, sama terapia u logopedy nie wystarcza i zalecana jest praca indywidualna rodzica z pociechą. Może to wywoływać niepokój odnośnie poprawności przeprowadzanych ćwiczeń oraz poczucia niewystarczającej znajomości tematu. Dzięki kolorowankom logopedycznym, proces terapeutyczny nie zostaje przerwany między kolejnymi sesjami. Dziecko może utrwalać nabyte już umiejętności oraz rozwijać nowe. Pozwala to na szybsze zobaczenie efektów, zmniejszenie zaległości szkolnych, a tym samym pomoc dziecku. Dodatkowo, zeszyty ćwiczeń charakteryzują się różnymi stopniami trudności, tak aby można było dopasować je do potrzeb dziecka. Ich atrakcyjna cena sprawia, że ta pomoc edukacyjna jest dostępna dla szerszego grona odbiorców, dzięki czemu praca z dzieckiem staje się bardziej efektywna.