Jak dziecko uczy się chodzić?

Nauka chodzenia u dzieci trwa przeważnie kilkanaście miesięcy. Statystyki pokazują, że zwykle dziecko stawia swój pierwszy krok, gdy ma 12-14 miesięcy. Niektóre dzieci chodzą jednak o kilka tygodni wcześniej, a inne nieco później. Nie jest powiedziane, iż wskazany okres życia jest prawidłowym czasem nauki chodzenia, jest tylko statystycznie najczęstszy.

Nauka chodzenia krok po kroku
Warto wiedzieć, że nauka chodzenia zaczyna się tak naprawdę już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Nieznaczne podnoszenie główki, czy tez przewracanie się z plecków na brzuszek to bowiem pierwsze etapy nauki chodzenia. Są to bowiem pierwsze nieśmiałe próby przyjęcia pionowej postawy ciała. Pierwszym wyraźnym osiągnięciem w tym kierunku jest moment, gdy dziecko siada. Później natomiast rewolucyjne jest podnoszenie się dziecka, które potrafi wstawać, o ile ma się o co podeprzeć.

Właśnie wtedy, gdy dzieci coraz częściej stoją w łóżeczku, można wprowadzić chodziki dla dzieci. Trzeba jednak uważać, aby nie zacząć używać chodzików zbyt szybko. Jeśli dzieci w  praktycznych chodzikach dla dzieci nie czują się dobrze, nie są aktywne, nie stawiają pierwszych kroków, lepiej je odstawić i zaczekać jeszcze jakiś czas.

Niektórzy rodzice martwiąc się, że ich dzieci zbyt długo już chodzą w chodzikach, odstawiają je. Nie powinno się tego robić zbyt gwałtownie, gdyż na pewno nie zmotywuje to dziecka do podejmowania całkowicie samodzielnych prób stawiania kroków, lecz tylko je przestraszy.