Co to jest kostka Skewb?

Od kilku lat stale zwiększa się liczba miłośników kostki Skewb. Organizowane są nawet turnieje – również międzynarodowe – w szybkości jej układania. Nie wszyscy znają jednak tę grę logiczną. Popularny „skjub” bywa także mylony z kostkę Rubika, jednak między obiema jest kilka zasadniczych różnic.

Jak wygląda kostka Skewb? Najbardziej znana wersja tej zabawki to sześcian, skonstruowany w ten sposób, by gracz mógł obracać jej narożnikami (a nie elementami bocznymi, jak ma to miejsce w przypadku kostki Rubika), doprowadzając ostatecznie do powstania jednolitych kolorystycznie ścian. Na rynku dostępne są również inne odmiany kostki Skewb – m.in. cztero-, ośmio-, dwunasto-, a nawet dwudziestościenne!

Czy trudno jest ułożyć kostkę Skewb? Niewątpliwie jest to zadanie trudniejsze niż w przypadku kostki Rubika, wymagające większej cierpliwości, zaangażowania i częstszego treningu. Istnieje oczywiście wiele sposobów jej układania – osoby początkujące zaczynają najczęściej od metody zwanej „Layer by Layer”. Jest zdecydowanie najprostsza, choć jednocześnie pochłaniająca najwięcej czasu. Warto dodać, że w sieci pokazanych jest wiele instrukcji i poradników, dotyczących układania kostki Skewb.

Czy kostka Skewb nadaje się dla młodszych dzieci? Oczywiście, że tak! Choć gra nie należy do najłatwiejszych, to wielu kilkulatków świetnie sobie z nią radzi. Dzięki niej rozwijają swą zdolność myślenia logicznego i strategicznego, ćwiczą koncentrację, pamięć i skupienie uwagi.