W polskim społeczeństwie przyjęło się, że jeżeli coś ma dodatek „kreatywne”, a tym samym służące jakiemukolwiek rozwojowi dziecka poprzez jednoczesną zabawę, to musi być znacznie droższe w zakupie. Z tego też względu wielu rodziców z premedytacja unika wszelkiego rodzaju zabawek kreatywnych jednocześnie nie wspierając rozwoju wyobraźni, umiejętności abstrakcyjnego myślenia czy analizowania przez własne dziecko. Czy słusznie? Czy rzeczywiście zabawki kreatywne są drogimi zabawkami?
Zabawki kreatywne nie są drogie!
Wbrew pozorom nie jest to słuszne podejście, a ceny zabawek w na półkach hipermarketów oraz sklepów z zabawkami wyraźnie pokazują, że ceny tego typu zabawek w żaden sposób nie odstają od zabawek sygnowanych logiem popularnych producentów – czy to licencjonowanych samochodzików, czy też zabawek na wzór postaci z kreskówek. Co prawda z powodzeniem odnajdziemy zabawki kreatywne za kilkaset złotych, jednak są to przeważnie najbardziej rozbudowane zestawy dedykowane bardzo konkretnym i ścisłym zainteresowaniom, np. wyposażone w mikroskop czy lunetę, które same w sobie są drogimi urządzeniami.
Czym są zabawki kreatywne?
Zabawkami kreatywnymi możemy nazwać te wszystkie zabawki, które w jakikolwiek sposób wpływają na rozwój dziecka. Można tutaj z powodzeniem zaliczyć zestawy do samodzielnego montażu, zestawy do samodzielnego uszycia czy nawet zestawy klocków bez instrukcji lub pokazujące kilka różnych i alternatywnych konstrukcji.