Przykładowe gry muzyczne dla dzieci

Muzyka jest bardzo ważnym elementem życia człowieka. Wykształcenie wrażliwości muzycznej pozwala dostrzec głębię słuchanych utworów i rozróżniać tworzące je dźwięki. Warto więc już od najmłodszych lat dbać o rozwój dziecka właśnie w tym obszarze. Można tego dokonać poprzez zabawy muzyczne dla dzieci.

Jak rozwijać świadomość muzyczną malucha?

Istnieje wiele różnorodnych gier, które pozwalają jednocześnie na ćwiczenia słuchowe i dobrą zabawę zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Z zabaw tych skorzystają najbardziej dzieci w wieku przedszkolnym, a do ich przeprowadzenia nie jest konieczne żadne wcześniejsze doświadczenie.

Poruszanie się w rytm muzyki

Zabawa ta ma za zadanie wykształcić w maluchu poczucie rytmu i dopasowywanie swoich kroków do taktu muzyki. Ta gra polega na naśladownictwie. Rodzic lub opiekun dziecka opowiada pewną historię, w której pojawiają się wyrazy, wskazujące na to, jakie ruchy ma wykonać dziecko. Może to być przykładowo opowieść o grupie zwierząt małych i dużych, a zadaniem dziecka jest starać się odwzorować sposób poruszania się danego zwierzęcia (tzn. szybko, wolno, ciężko, z gracją itp). Wszystko oczywiście dzieje się w takt przygrywającej muzyki.

Gra w kolorowe krzesełka

Jest to znana zabawa muzyczna dla dzieci, w której dzieci mają za zadanie krążyć dookoła krzeseł ustawionych w okrąg. W tle gra skoczna muzyka. Uczestników rozgrywki jest zawsze o jeden więcej niż krzeseł. Gry muzyka ucichnie, dzieci mają za zadanie usiąść na najbliższym krześle. To, które nie zdąży, odpada z rozgrywki. Jedno krzesło jest wówczas odsuwane, a gra toczy się dalej. Grze zawsze towarzyszy dużo śmiechu i emocji.