Laktator ręczny czy elektryczny?

Przed porodem wiele kobiet zastanawia się nad tym jakie laktatory wybrać – ręczne czy elektryczne. Który model jest lepszy?

Laktator to akcesorium przydatne młodej mamie. służy do gromadzenia mleka na wypadek rozłąki z dzieckiem i nie tylko. Warto się w niego zaopatrzyć jeszcze przed porodem. Jest bowiem pomocny od samego początku. Laktator jest nieoceniony m.in. wówczas, gdy mama ma poranione brodawki, co uniemożliwia jej normalne karmienie. Poza tym pobudza piersi do laktacji, gdy pokarmu jest za mało.

Laktatory obecne na rynku dzieli się na laktatory ręczne i elektryczne. W tym przypadku wybór urządzenia uzależniony jest od wielu czynników – częstotliwości odciągania pokarmu, przyczyny korzystania z laktatora itd. Laktatory ręczne są nieocenione, gdy pokarm ma być odciągany raczej okazjonalnie. To urządzenie lekkie, ciche i niewielkie rozmiarowo. Jest dość tanie i nie wymaga zasilania. Z drugiej strony jego obsługiwanie bywa trudne, a przy częstym wykorzystywaniu laktatory ręczne szybko się zużywają.

Z kolei laktatory elektryczne są doskonałym rozwiązaniem w przypadku kobiet, które planują szybki powrót do pracy czy muszą na dłuższy czas rozstać się z dzieckiem. Urządzenia tego rodzaju są efektywne i szybkie w działaniu. Z drugiej strony pracują głośniej niż laktatory ręczne i są od nich większe i cięższe. Poza tym wymagają zasilania elektrycznego. Nie należą również do tanich.