Prawidłowo dobrana łamigłówka może być źródłem satysfakcji i rozwoju podczas zabawy. Danie dziecku zbyt trudnego zadania może jednak powodować nudę, a nawet frustrację. Warto o tym pamiętać przy wyborze puzzli. Poniżej kilka wskazówek, jak najlepiej dopasować układankę do umiejętności i rozwoju dziecka.
Kiedy zacząć
Większość firm produkujących puzzle 3d dla dzieci i dorosłych posiada w swojej ofercie układanki dla każdej grupy wiekowej. Nawet najmłodsi mogą bawić się łamigłówkami składającymi się z zaledwie trzech lub czterech elementów. Tradycyjne puzzle dla dzieci zaczynają się zwykle od 24 kawałków i są przeznaczone dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Wraz ze wzrostem umiejętności, trudność układanek wzrasta. Dziewięciolatki są w stanie samodzielnie ułożyć puzzle, które składają się już z pięciuset elementów.
Jak wybrać trudność?
Aby dobrze dobrać puzzle do wieku dziecka, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak: ilość elementów, ich wielkość i kształt oraz indywidualne umiejętności i zainteresowania dziecka.
Zalety puzzli
Puzzle zapewniają dobrą praktykę w zakresie umiejętności manualnych, percepcji wizualnej, a także umiejętności poznawczych odpowiedzialnych za organizację i strategię. Puzzle uczą cierpliwości i wytrwałości, a nagrodą jest zadowolenie z otrzymania całego obrazka. Puzzle mogą być samodzielną zabawą, ale także świetną rozrywką dla grupy przyjaciół lub rodziny.